(Czech) Jak jsme začali chodit do Kryocentra Modřany

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Co se stane s tělem, když ho vystavíte na čtyři minuty extrémnímu chladu až -130°C? To jsme přišli zjistit do Kryocentrum Praha Modřany. Pocity? Po dvou týdnech pravidelného mražení jedním slovem – skvělé.

 

Léčbu chladem sice vymysleli už staří Egypťané, ale léčbu extrémním chladem až Japonec Toshiro Yumauchi, a to koncem 70. let 20. století. Zkoumal tehdy účinky takzvané kryoterapie, metodě při níž je organimus vystavován extrémnímu chladu. A zjistil zajímavé poznatky. Extrémní chlad napomáhá lepšímu prokrvení nervového systému, zlepšuje celkovou imunitu a velmi dobře funguje jako prevence kloubním a svalovým zraněním.

No a protože se tyto poznatky a příznivé účinky kryoterapie dostali až k nám koloběžkářům, neváhali jsme a kryo ozkoušeli.

Jak to funguje?

Kupodivu velmi jednoduše. Přijedete do Modřan do Imrichovy ulice a na recepci vás uvítají dvě milé dámy, následuje změření tlaku a zjištění aktuálního stavu (při nemoci nebo vysokém tlaku se návštěva kryokomory nedoporučuje), pak už se jdete jen převléknout do sportovního a jde se na to.

Než dojdete do kryokomory, projdete uličkou, kterou lemují fotografie slavných osobností, zejména sportovců (Zuzka Hejnová, David Svoboda, Petr Koukal, Martin Doktor a dalších) pak už se jde na samotné mražení. Vyfasujete čelenku, roušku, rukavice a dřeváky a po schodech vstoupíte do kryokomory velikosti 2*2 metry. Před samotným vstupem ještě zkontrolují, zda máte zakryté všechny údy a správně nasazenou roušku a můžete do mrazáku. Začátečníci chodí na dvě minuty. Ostřílení eskymáci na čtyři. Zima už vám je ale po 30 vteřinách. Slyšíte jen klapot dřeváků a hluk pístů, které do komory vpouští chladivou páru. Dvě minuty, ale vydržíte a pak už cítíte, jak se zrychluje krevní oběh, a že to je nakonec vlastně velmi příjemný pocit.

Vyjdete tedy z mrazáku a následuje “rozmražení” nahoře ve fitku. Zde se vás ujme vždy dobrou náladou nabitý Ivoš (jeden ze zakladatelů) a usadí vás buď na rotoped nebo běhátko. Úkol je jasný rozproudit krev a pak se vyprotáhnout. Jen tak totiž docílíte největšího efektu na zlepšení funkce kloubů a prokrvení celého těla. A věřte tomu, že přestože chodíme jen dva týdny, první efekty už na svých tělech dobře cítíme.

Zkuste to taky. Potkáte nás každé úterý nebo neděli :))
Více info najdete na:  www.kryocentrum.cz