Jak jsme začali chodit do Kryocentra Modřany

Co se stane s tělem, když ho vystavíte na čtyři minuty extrémnímu chladu až -130°C? To jsme přišli zjistit do Kryocentrum Praha Modřany. Pocity? Po dvou týdnech pravidelného mražení jedním slovem – skvělé.

 

Léčbu chladem sice vymysleli už staří Egypťané, ale léčbu extrémním chladem až Japonec Toshiro Yumauchi, a to koncem 70. let 20. století. Zkoumal tehdy účinky takzvané kryoterapie, metodě při níž je organimus vystavován extrémnímu chladu. A zjistil zajímavé poznatky. Extrémní chlad napomáhá lepšímu prokrvení nervového systému, zlepšuje celkovou imunitu a velmi dobře funguje jako prevence kloubním a svalovým zraněním.

No a protože se tyto poznatky a příznivé účinky kryoterapie dostali až k nám koloběžkářům, neváhali jsme a kryo ozkoušeli.

Jak to funguje?

Kupodivu velmi jednoduše. Přijedete do Modřan do Imrichovy ulice a na recepci vás uvítají dvě milé dámy, následuje změření tlaku a zjištění aktuálního stavu (při nemoci nebo vysokém tlaku se návštěva kryokomory nedoporučuje), pak už se jdete jen převléknout do sportovního a jde se na to.

Než dojdete do kryokomory, projdete uličkou, kterou lemují fotografie slavných osobností, zejména sportovců (Zuzka Hejnová, David Svoboda, Petr Koukal, Martin Doktor a dalších) pak už se jde na samotné mražení. Vyfasujete čelenku, roušku, rukavice a dřeváky a po schodech vstoupíte do kryokomory velikosti 2*2 metry. Před samotným vstupem ještě zkontrolují, zda máte zakryté všechny údy a správně nasazenou roušku a můžete do mrazáku. Začátečníci chodí na dvě minuty. Ostřílení eskymáci na čtyři. Zima už vám je ale po 30 vteřinách. Slyšíte jen klapot dřeváků a hluk pístů, které do komory vpouští chladivou páru. Dvě minuty, ale vydržíte a pak už cítíte, jak se zrychluje krevní oběh, a že to je nakonec vlastně velmi příjemný pocit.

Vyjdete tedy z mrazáku a následuje „rozmražení“ nahoře ve fitku. Zde se vás ujme vždy dobrou náladou nabitý Ivoš (jeden ze zakladatelů) a usadí vás buď na rotoped nebo běhátko. Úkol je jasný rozproudit krev a pak se vyprotáhnout. Jen tak totiž docílíte největšího efektu na zlepšení funkce kloubů a prokrvení celého těla. A věřte tomu, že přestože chodíme jen dva týdny, první efekty už na svých tělech dobře cítíme.

Zkuste to taky. Potkáte nás každé úterý nebo neděli :))
Více info najdete na:  www.kryocentrum.cz